Kategorie
Zdrowie

Spokojny dom dla seniora

W demograficznej strukturze społecznej w ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost średniej wieku oraz coraz długości życia. Społeczeństwo starzeje się dlatego wiele osób staje przed wyzwaniem zapewnienia opieki bliskim w podeszłym wieku, którzy wraz z upływem lat stają się coraz mniej samodzielni. Wiele osób próbuje połączyć swoje życie zawodowe i rodzinne ze wsparciem dziadków lub rodziców i staje się to coraz powszechniejsze zjawisko społeczne. Czasami jednak lepszym rozwiązaniem będzie specjalistyczna opieka, jaką oferuje dom spokojnej starości.

Dom rodzinny czy dom opieki społecznej

Sprostanie swoim obowiązkom zawodowym i rodzinnym i jednocześnie opieka nad bliskim seniorem bywa nierzadko dużym wyzwaniem a czasem wręcz staje się niemożliwa bez wsparcie instytucji zewnętrznej, którą może być dom opieki społecznej lub prywatnych dom spokojnej starości. Kiedy starsza osoba przestaje radzić sobie z czynnościami życia codziennego i wymaga, drobnej ale stałej pomocy, przeprowadzka do młodszych krewnych może być dobrym rozwiązaniem. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy senior cierpi na różne choroby lub dolegliwości albo praca pozostałych domowników nie pozwala im sprostać wymaganiom takiej opieki. Warto wtedy zastanowić się nad znalezieniem miejsca, w którym nasz ukochany krewny będzie bezpieczny, zaopiekowany i spokojny oraz spędzi lata jesieni życia w towarzystwie rówieśników, które nie pozwoli zaznać samotności. 

Jak wybrać odpowiedni dom spokojnej starości?

Oferta usług opiekuńczych dla seniorów, ze względu na duże zapotrzebowanie, staje się coraz szersza, bardziej dostępna i na coraz wyższym poziomie. Jakie kwestie należy przemyśleć wybierając taki dom dla swoich rodziców lub dziadków? Przede wszystkim, należy sprawdzić czy personel i wyposażenie takiego miejsca będzie w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo i ulgę w różnych dolegliwościach. Trzeba dowiedzieć się czy pokoje i pomieszczenia wspólne są zaprojektowane w sposób odpowiedni dla osób starszych i będą ułatwiały im codzienne funkcjonowanie. Dodatkowym atutem jest obecność na miejscu lekarzy, fizjoterapeutów czy pielęgniarek, którzy pomogą w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, ale też na co dzień będą potrafili postępować z osobami wymagającymi szczególnych czynności ze względu na stan zdrowia. Kwestią równie ważną co zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego jest aby taki dom starości posiadał ofertę zajęć aktywizujących, integracyjnych dla seniorów. Mogą być to zajęcia plastyczne, ruchowe, artystyczne, spacery lub wycieczki, Oczywiście, wszystko dostosowane do możliwości przebywających tam seniorów. Pozwoli to im spędzić nie tylko zdrową i bezpieczną jesień życia, ale również nie pozbawioną przyjemności i rozrywek, które pozwalają cieszyć się życiem niezależnie od wieku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *